25. květen je dnem pohřešovaných dětí – pomůžete?

25. květen je od osmdesátých let po celém světě znám jako Mezinárodní den pohřešovaných dětí. Pojďme se při této příležitosti podívat na to, jak probíhá pátrání po ztracených dětech v ČR a ukázat si, jak může každý z nás pomoci.

Ročně se v České republice ztratí tisíce dětí a přestože většina vyhlášených pátrání má v těchto případech šťastný konec, bohužel ne vždy tomu tak bývá. Ministerstvo vnitra proto přišlo v roce 2010 s projektem „Národní koordinační mechanismus pátrání po pohřešovaných dětech“, který má pátrání usnadnit.

Mechanismus, který je známější spíše pod zkráceným názvem „Dítě v ohrožení“ má nastavena jasná kritéria pro své využití. Je určen zejména pro děti mladší 15 let, které se pravděpodobně nachází v ohrožení života nebo zdraví a není aktivován v případech útěků nebo je-li dítě hledáno v souvislosti s jeho trestnou činností. Od svého spuštění v květnu 2010 využili policisté tento mechanismus celkem ve 144 případech.

Zapojení veřejnosti

V okamžiku, kdy je policii nahlášeno pohřešování dítěte, jde bezesporu o čas a významnou roli může sehrát každá minuta. První chvíle, kdy se pátrání rozjíždí, jsou charakteristické nedostatkem profesionálních policejních sil a zároveň (především v centrech velkých měst) množstvím lidí, kteří se pohybují v okolí místa zmizení a mohou být policii nápomocni. Musí se ovšem o vyhlášení pátrání dozvědět včas, což znamená předem se do tohoto systému zaregistrovat na stránkách Policie ČR. Zabere to jen malou chvilku (vyplníte pouze e-mailovou adresu) a další pátrání po dítěti v ohrožení už vám neunikne.
Druhou variantou, kterou můžete použít, je odběr RSS kanálu. V takovém případě se se vám informace o pátrání budou automaticky zobrazovat přímo ve vašem prohlížeči nebo mobilní aplikaci.

Oba způsoby bohužel nutně vyžadují připojení k internetu, což může být pro mnoho lidí problém. Nepomůže ani nastavení SMS upozornění na nový e-mail, protože ten obsahuje pouze informaci o vyhlášení pátrání, ale bez dalších podrobností. Ty zjistíte až po kliknutí na odkaz.

Po přečtení předchozích řádků si možná řeknete, proč policie rovnou nerozesílá SMS s popisem dítěte. Tomu bránilo několikaleté dohadování mobilních operátorů, Ministerstva vnitra a Úřadu pro ochranu osobních údajů. Prvním z operátorů, kdo se rozhodl do systému zapojit, byla v roce 2011 společnost T-mobile. Ta představila službu Search&Rescue SMS (SAR SMS), která umožní složkám integrovaného záchranného systému rozeslat hromadné SMS do konkrétní oblasti. Kromě pátrání po pohřešovaném dítěti, může jít například o doplnění sirén při varování před hrozícím nebezpečí a podobně.

Když se ztratí dítě

Rodičům všech dětí je určen web Ministerstva vnitra www.pomoztemenajit.cz, kde naleznete rady a tipy, jak postupovat při zmizení dítěte a jak mu předejít.

 • komunikujte se svým dítětem, zajímejte se o jeho problémy, naslouchejte mu, vnímejte změny v jeho chování
 • mějte vždy přehled o tom, kde a s kým se vaše dítě nachází, mějte přehled o jeho denních aktivitách
 • vysvětlete dítěti klidným a přiměřeným způsobem (v závislosti na jeho věku) jaká nebezpečí ho mohou potkat a jak jim může čelit, na koho se může obrátit s žádostí o pomoc
 • dítě by mělo znát základní linky tísňového volání (112, 158, 155, 150, 156)
 • učte děti, aby věřili svým vlastním pocitům, ujistěte je, že mají právo říct kdykoliv „NE“, jestliže cítí, že není něco v pořádku
 • vždy velmi dobře zvažte, komu své dítě svěřujete a tyto osoby si náležitě prověřte (např. chůva)
 • pro případ zmizení dítěte mějte k dispozici (nejlépe vždy při sobě) aktuální fotografii vašeho dítěte
Pokud přesto dítě zmizí, rychle jednejte.
 • kontaktujte policii na kterékoliv policejní služebně nebo na lince tísňového volání 158 ihned, jakmile zjistíte, že se vaše dítě ztratilo, vyvarujte se pozdního oznámení, rozhodovat mohou i minuty
 • v závislosti na věku dítěte prohledejte všechna místa, kde by si dítě mohlo hrát nebo kde by mohlo usnout, uvědomte si, kdy a kde jste jej viděli naposledy, i malé dítě je schopno ujít několik kilometrů
 • poskytněte policii detailní popis vašeho dítěte včetně oblečení a zvláštních znamení (jizvy, tetování, mateřská znaménka), předejte policii aktuální fotografii vašeho dítěte v odpovídající kvalitě, informace o jeho zdravotním stavu a užívaných lécích
 • informujte policii o okolnostech zmizení dítěte, kdy a kde, popř. s kým jste jej naposledy viděli
 • policii uveďte jen pravdivé a nezkreslené informace, v žádném případě informace nezatajujte, i sebemenší detail může být významný pro pátrání včetně změn v chování dítěte před jeho zmizením
 • zamezte přístupu sousedů, známých a dalších osob mimo rodinu do domu nebo bytu, odkud se dítě ztratilo do doby, než policie provede šetření na těchto místech
 • buďte neustále na příjmu, aby vás policie mohla bez problémů kontaktovat
 • pohřešování dítěte představuje pro každou rodinu velké psychické trauma, máte proto možnost využít služeb policejního psychologa, nebojte se také kontaktovat neziskové organizace pomáhající lidem v obtížných životních situacích či linky důvěry.

Mohu udělat více

Pokud vidíme v nějakém akčním filmu ztracené dítě, jde většinou o předem připravený únos. Skutečnost naštěstí není tak horká a pokud pomineme „útěkáře“, ztrácí se většina dětí sama. Stačí když se zapomenou u výlohy hračkářství nebo výbehu oblíbného zvířete v ZOO. Tyto případy poměrně brzy končí šťastným shledáním, i když jak pro rodiče, tak pro dítě, představují velmi traumatizující zážitek.

Pokud proto vyrážíte do davu lidí (pouť, výstava,…), vždy by mělo vaše dítě mít u sebe kontakt na rodiče. Ten by měl být umístěný tak, aby si ho kdokoliv mohl rychle všimnout. Dobrým řešením může být identifikační náramek, který je k dostání v mnoha různých typech a barvách.

infoband

Za vyzkoušení stojí například náramek InfoBand, který je vyrobený z testovaného materiálu, je měkký, ohebný a nezařezává se do ruky dítěte. Unikátní spona neumožňuje dítěti si náramek sundat. K sundání je nutno použít dvě ruce. Bezpečnostní náramek je prakticky nezničitelný, voděodolný a je možno ho opakovaně nasazovat a sundávat.

reer

Pokud vaše dítě nesnese nic na ruce, může být dobrou alternativou také tento náramek z Tyveku. Je velmi lehký, odolný a dítě o něm ani neví. Vzhledem k tomu, že je o náramek na jedno použití, využijí ho především rodiny, které příliš necestují nebo pokud dítě vyráží bez nich. V balení naleznete 10 těchto náramků, takže na ně podle potřeby můžete napsat telefon toho, kdo zrovna dítě doprovází.

hodinky

Zajímavým způsobem, jak dítě ohlídat, mohou být také hodinky s GPS lokátorem. Umožňují lokalizovat pohyb dětí a zároveň v případě potřeby fungují jako telefon. Velmi praktická je funkce Geofence – nastavíte prostor, ve kterém se hodinky mohou pohybovat a pokud se hodinky dostanou mimo vymezený prostor, automaticky odešlou zprávu. Stejně tak v případě, kdy je dítě (nebo někdo jiný) sundá z ruky.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *