Jak bezpečně vyrazit za zimními radovánkami

Lyžařská sezóna je již v plném proudu a proto mnozí z nás plánují vyjet o víkendu na hory. Pokud plánujete cestu za sněhem, ale i kamkoliv jinam v průběhu zimy, měli byste myslet i na svojí bezpečnost. Každý den vyjedou hasiči na pomoc průměrně 50 řidičům po dopravní nehodě a další tisíce lidí pak musí ošetřit horští záchranáři přímo v místě zimních radovánek.

Cesta za sněhem

Podle Nicole Zaoralové z Hasičského záchranného sboru ČR by si řidiči měli před delší cestou především zjistit, zda je jejich plánovaná trasa sjízdná, zkontrolovat vybavení vozidla, včetně správně nahuštěných pneumatik a během jízdy poslouchat dopravní zpravodajství.

Pokud se řidič vydává do horských oblastí nebo na delší cestu, neměl by zapomenout doplnit výbavu automobilu o několik potřebných věcí:

 • dostatek pohonných hmot v nádrži, nemrznoucí směs v ostřikovačích,
 • rozmrazovací olej do zámků (u sebe – nikoliv v autě),
 • škrabka na led, smetáček, zimní rukavice,
 • sněhové řetězy, pytlík s pískem, kovová lopatka, příp. pás pro výjezd z hlubokého sněhu,
 • tažné lano, rezervní kanystr s palivem, startovací kabely.

Obzvlášť v případě, kdy jedete s dětmi, by v této výbavě nemělo chybět teplé oblečení, baterka, deka a termoska s horkým čajem. Není totiž výjimkou, že řidiči uvíznou v koloně i několik hodin. Na silnicích s menším provozem pak může doslova i život záviset na další věci – nabitém mobilním telefonu.

Bezpečné hory

Cestu na hory máte úspěšně za sebou a začínáte se oddávat zimním radovánkám. I tady je však vhodné dodržovat několik zásad, o něž se podělila Horská služba.

Dodržování pravidel lyžování
Mezinárodní lyžařská federace (FIS) sepsala 10 základních pravidel, kterými by se měl řídit každý lyžař na sjezdovkách.

  1. Každý lyžař nebo snowboardista se musí neustále chovat tak, aby neohrožoval nebo nepoškozoval někoho jiného.
  2. Každý lyžař nebo snowboardista musí jezdit na dohled. Svou rychlost a svůj způsob jízdy musí přizpůsobit svým schopnostem, terénním, sněhovým a povětrnostním poměrům, jakož i hustotě provozu.
  3. Lyžař nebo snowboardista přijíždějící zezadu musí svou jízdní stopu zvolit tak, aby neohrožoval lyžaře jedoucího před ním.
  4. Předjíždět se může shora nebo zespodu, zprava nebo zleva, ale vždy jen s odstupem, který poskytne předjížděnému lyžaři či snowboardistovi pro všechny jeho pohyby dostatek prostoru.
  5. Každý lyžař nebo snowboardista, který chce vjet do sjezdové tratě nebo se chce po zastavení opět rozjet, se musí pohledem nahoru a dolů přesvědčit, že to může učinit bez nebezpečí pro sebe a pro ostatní.
  6. Každý lyžař nebo snowboardista se musí vyhýbat tomu, aby se zbytečně zdržoval na úzkých nebo nepřehledných místech sjezdové tratě. Lyžař nebo snowboardista, který upadl, musí takové místo uvolnit co nejrychleji.
  7. Lyžař nebo snowboardista, který stoupá nebo sestupuje pěšky, musí používat okraj sjezdové tratě.
  8. Každý lyžař nebo snowboardista musí respektovat značení a signalizaci.
  9. Při úrazech je každý lyžař nebo snowboardista povinen poskytnout první pomoc.
  10. Každý lyžař nebo snowboardista, ať svědek, nebo účastník, ať odpovědný, nebo ne, je povinen v případě úrazu prokázat své osobní údaje.

Pohyb mimo sjezdovky

Pokud se vydáváte mimo sportovní areály, vždy dbejte na maximální možnou bezpečnost. Túru nebo výlet na běžkách plánujte podle počasí (to se ale na horách může rychle změnit) a její délku přizpůsobte rychlosti toho nejpomalejšího z vás. Vždy by také někdo další měl být informován o cíli vaší cesty a předpokládaném návratu.

Na cestu nezapomeňte přibalit mapu nebo ještě lépe GPS navigaci. Pokud budete pro určování polohy používat váš mobilní telefon, vždy myslete na to, že tím rychleji vybijete baterii. Samozřejmostí by proto měla být náhradní baterie, umístěná nejlépe ve vnitřní kapse oblečení, kde je chráněná před vybitím chladem.

Ochranné přilby

V mnoha zemích, včetně Rakouska nebo Itálie, jsou přilby povinnou výbavou dětských lyžařů. U nás tomu zatím tak není a záchranáři jejich použití pouze doporučují. To se však může brzy změnit, protože v minulém roce předložili poslanci návrh zákona o Horské službě, který by takovou povinnost zavedl pro všechny lyžaře.
Pokud se vydáváte do zahraničí, vždy si nejprve zjistěte, jak je to s povinností užití přilby v dané zemi.

Citace z návrhu zákona

Citace z návrhu zákona

V každém případě také nezapomeňte sjednat cestovní pojištění a to i v případě, kdy jedete „jen“ na víkend. Průkaz zdravotního pojištění totiž kryje pouze výdaje zdravotnického zařízení a například záchranná akce s použitím vrtulníku  se vám může hodně prodražit. Cena cestovního pojištění  přitom začíná už na 8 Kč za den.

--data--web--images--aplikace-hscr--aplikace-hscr-1.fitbox.x168.y1000.r0.q90.nr0.me2Chytrá aplikace na cestu

Šikovným pomocníkem, který by neměl chybět v mobilním telefonu žádného milovníka hor, je aplikace Horská služba. Ta je ke stažení pro všechny hlavní mobilní platformy a umožňuje rychlé přivolání pomoci s lokalizací volajícího
, odeslání nouzové SMS nebo zobrazení informací o horských střediscích. Zároveň vám tato aplikace představí i zásady první pomoci a bezpečného pohybu v horách.

app-store google-play windows-phone-store
Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *