Domov. Místo, kde tráví člověk v počátcích svého života nejvíce času a kde by se měl cítit co nejvíce bezpečně. Zároveň ale může být domov místem, kde na naše nejmenší číhá spousta nástrah. Mnoho z nich si přitom vůbec nemusíme uvědomovat.

Ročně v České republice dojde k přibližně 30 tisícům vážnějších úrazů dětí, které si vyžádají hospitaliazci a více než stovka z nich končí tragicky. Tato čísla mají sice dlouhodobě klesající tendenci, ale přesto jsou alarmující. Nejvíce těchto tragických událostí mají na svědomí úrazy v dopravě, pády z výšek a bohužel také sebepoškozování. K téměř polovině dětských úrazů dochází v prostředí, které dítě důvěrně zná – doma nebo ve škole.

Nejvíce zranitelné jsou děti v batolecím období, kdy prozkoumávají své okolí a také později během dospívání. S příchodem miminka do domácnosti by proto každý rodič měl důkladně projít dům (byt) i zahradu a zaměřit se na možná nebezpečí. Samozřejmostí by měla být vhodně vybavená lékárnička a v mobilu žádného rodiče nesmí chybět číslo na Toxikologické informační středisko.

Nebezpečí v domě

Nebezpečí na zahradě