Bříško nebo zádička?

Jedna z prvních věcí, kterou rodiče řeší po příchodu z porodnice, je v jaké poloze mají své miminko nechat spát. Zatímco naše generace měla zásadně spát na břiše, dnes lékaři tuto polohu nedoporučují kvůli vyššímu riziku pro dítě.

Spaní na bříšku dnes není doporučováno z několika důvodů. Podle „American SIDS Institute“ je kojenec při spánku na bříšku ohrožen až 13 krát vyšším rizikem náhlé smrti v porovnání se spánkem na zádech.

Pravda je, že děti mají při spánku na zádech větší sklon k pláči a jsou snadněji utišitelné. Přesto by rodiče neměli ustupovat a v několika prvních měsících života dítěte ho nenechat spát na břiše.

Proč je spaní na břiše nebezpečné?

Dítě, které spí na břiše, může být ohroženo hned z několika důvodů:

  • Při spaní na břiše je kojenec klidnější a neprobouzí se tak často. To ale také znamená, že v této poloze potřebuje k probuzení mnohem výraznější podněty.
  • Dítě, ležící na břiše, je více ohroženo přehřátím. Obzvlášť nebezpečné je, pokud chráníte matraci igelitovou podložkou.
  • Poloha na břiše je také nebezpečná tím, že při ní častěji dochází k apnoi – zástavě dechu.
  • Pokud spí dítě na břiše, vdechuje část vzduchu, který právě vydechlo. Tím dochází ke zvýšení hladiny oxidu uhličitého a naopak snížení saturace kyslíku v krvi.
  • Spaní na břiše může být z několika výše uvedených důvodů spouštěčem děje, který vede k SIDS.

Pokud už dítě z jakéhokoli důvodu necháváte spát na břiše, vždy je vhodné ho častěji kontrolovat a nejlépe i používat monitor dechu.

Proč pořídit monitor dechu

spaní na bříšku

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *