Časté omyly a mýty o monitorech dechu

Monitory dechu jsou bezesporu skvělí pomocníci, kteří dodávají rodičům pocit jistoty a klidu. Jsou to ale také složitá elektronická zařízení, jejichž použití není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jaké omyly a mýty o monitorech dechu nejčastěji kolují?

Falešné poplachy způsobuje špatná funkce monitoru

V mnoha rodinách monitor velmi brzy skončí zabalený zpátky v krabici a do postýlky se už znovu nevrátí. Důvod je nasnadě – falešné poplachy. Přestože mezi jednotlivými typy monitorů jsou rozdíly a liší se svojí citlivostí, ve většině případů může za falešné poplachy špatná obsluha. Jaké jsou nejčastější příčiny?

  • Špatné umístění snímací desky – některá miminka jsou po narození příliš malá a monitor nedokáže spolehlivě rozpoznat jejich pohyb. To se projevuje především ve spánku, kdy je dýchání povrchnější. Snímací desku proto přendejte až na matraci. Až dítě povyroste, můžete desku vrátit zpět.
  • Nevhodná matrace – problém může způsobit nejen špatný typ matrace, ale také její velká tloušťka. V některých případech je na vině velikost matrace, která se nad monitorem vyboulí.
  • Slabé baterie – velmi často je falešný poplach způsoben slábnoucí baterií. Monitor sice ještě neindikuje nutnost její výměny, ale dochází ke ztrátě citlivosti a falešným poplachům. Nejprve tedy zkuste vyměnit baterie.
    Pozor také na výběr správných baterií, obvykle není možné použít nabíjecí (mají nižší napětí).
  • Nevhodný povrch pod deskou – snímací deska monitoru potřebuje pro správnou funkci rovný povrch, protože elektronika vyhodnocuje její stlačování. Pod desku proto umístěte plochou dřevěnou nebo obdobnou tabuli
    Toto bývá zároveň nejčastější důvod planých poplachů u cestovních postýlek s měkkou podlážkou.
Monitor se dvěma deskami pohlídá dvojčata

Tato myšlenka je poměrně častá a přímo k ní svádí nabídka některých monitorů, prodávaných se dvěma deskami.
Ve skutečnosti však takovéto použití vyjde nastejno, jako nepoužívat žádný monitor. Signalizaci by spustil až v okamžiku, kdy ANI JEDNA deska nezaznamená pohyb. Pro dvě děti je vždy nutno použít dva samostatné monitory dechu.

Pokud dítě nedýchá, stejně ho nic nezachrání

Pokud by dítě nehlídal monitor dechu a rodič ho objevil až po několika desítkách minut nebo hodin, pak by tato věta byla pravdivá. Pokud však máte monitor dechu, upozorní vás na problém okamžitě. Zcela zásadní je pak správná první pomoc a přivolání záchranné služby.
V mnoha případech ale postačí dítě pouze stimulovat výraznějším podnětem a samo začne opět dýchat.

Monitor je zbytečnost, instinkt mě při zástavě dechu probudí

V jakékoli diskusi o monitorech dechu se dříve či později objeví názory, že matka zástavu dýchání u svého dítěte vycítí. Probudí ji jakékoli neobvyklé chování dítěte.
To je pravda a v případě vdechnutí žaludečního obsahu tomu tak být může. Nikdy ale nikoho nevzbudí to, že se dítě „zapomene nadechnout“ a upadne do bezvědomí bez jediného zakašlání nebo pohybu.

Monitor dechu zbytečně zatěžuje dítě svým vyzařováním

Elektronické chůvičky vydávají stejně jako například WI-FI router určité vysokofrekvenční signály. Monitory dechu žádný signál nevydávají a na miminko tak nemají naprosto žádný vliv. Vyjímkou jsou kombinované monitory s funkcí chůvičky.

Monitor je příliš zranitelný a může selhat

Občas můžeme zaslechnout obavu, že monitor dechu je příliš složitý a při poškození kabelu nebo desky by dítě neochránil. Ano, k poškození snímací desky a především přívodního kabelu může dojít. Stává se to třeba  při jeho přiskřípnutí zavíráním postýlky, nebo když dítě za kabel tahá.
Důležité je, že monitor vyhodnocuje impulzy, přicházející při každém nádechu. Pokud tedy desku zcela odpojíme nebo dojde k jiné závadě, monitor tyto impulzy nezaznamená a vždy spustí poplach. To, na co může mít opotřebovaná deska vliv, jsou falešné poplachy.
Existuje ale jedna příčina, proč nemusí monitor v případě zástavy dechu spustit poplach. Jsou jí starší sourozenci miminka, kteří si občas rádi hrají s vypínačem monitoru.

Proč pořídit monitor dechu

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *