Elektronické chůvičky

Zatímco monitory dechu mají pouze jeden jediný účel a to upozornit na nedýchající miminko, elektronické chůvičky lze využít mnoha způsoby. Konkrétní možnosti použití závisejí na tom, jakou chůvičku vyberete.
Před výběrem chůvičky se nejprve zamyslete nad tím, kde ji budete nejčastěji používat a jak často. Rozdílné přístroje zvolí rodina žijící v rozlehlém domě a jiné rodina, která bydlí v paneláku a chůvičky plánuje používat spíše občas.

Rozdělení chůviček

Naprostá většina rodičů vybírá chůvičku podle jediného parametru, kterým je dosah. Ten je samozřejmě velmi důležitý a jde o klíčovou vlastnost. Kromě dosahu je však vhodné se zaměřit také na způsob přenosu.

Analogové chůvičky  jsou levnější než jejich digitální varianty a mnozí rodiče jim proto dávají přednost. Jsou vhodné především na vesnice a do odlehlejších míst, kde nehrozí vzájemné rušení.

Digitální chůvičky mají výhodu v tom, že jsou podstatně odolnější vůči vzájemnému rušení a hodí se tak do hustě obydlených oblastí. Především ve městech pak oceníte jejich další vlastnost, kterou je kódování přenosu.
Tyto chůvičky můžeme dále rozdělit na jednocestné a dvoucestné podle toho, jestli umožňují i opačný směr komunikace, tedy od rodiče k dítěti.

Vysílačky s funkcí chůvičky jsou další možností, pro niž se rodiče často rozhodují.  Tyto radiostanice (PMR) umožňují nastavit funkci aktivace hlasem (VOX) a tím ohlídat vaše dítě.

Jak jsme již řekli, způsob přenosu by měl být jedním ze základních parametrů, na než bychom se měli při výběru chůvičky zaměřit. Analogové chůvičky nepoužívají žádný způsob ochrany přenosu a mnohdy nabízejí pouze dva přenosové kanály. To vzhledem k nízké ceně znamená, že si je pořizuje více rodin a místo svého dítěte můžete slyšet pláč z postýlky u sousedů.

Ochrana soukromí

V mnoha rodinách bývá chůvička zapnuta dlouhodobě a rodiče vypínají nebo ztlumují pouze rodičovskou jednotku. Po celou dobu tedy chůvička přenáší dění v místnosti, kde je umístěna a kdokoli může poslouchat, co se u vás děje.
Na tento problém je nutné myslet vždy při použití analogové chůvičky a především v okamžiku, kdy se rozhodnete jako chůvičku používat vysílačku PMR. V takovém případě může dění ve vaší rodině poslouchat kdokoli až do vzdálenosti několika desítek kilometrů. Pokud se přesto rozhodnete vybrat místo chůvičky PMR vysílačku, rozhodně si nejdříve přečtěte tento článek.

Obraz nebo zvuk

Na trhu existuje také několik typů chůviček, které kromě zvuku přenášejí i obraz. Takzvané videochůvičky si vybírají rodiče, kteří chtějí mít možnost na dálku zkontrolovat své dítě. Běžné chůvičky totiž pouze upozorní na hluk, ale neumožňují se přesvědčit, jestli se miminko neodkopalo nebo zda spí. Výhody těchto chůviček oceníte i později, kdy umožní monitorovat dění v celém dětském pokoji.
Nevýhodou videochůviček je jejich menší dosah, takže je většinou nelze použít například při večerním grilování na zahradě.

Pozor na podezřelé výrobky

Při nákupu v bazaru nebo ze zahraničních obchodů se lze často setkat s chůvičkami, které nevyhovují české legislativě. Pracují na frekvencích, které jsou vyhrazeny pro jiné využití a jejich provozem se vystavujete riziku pokuty.

Bezpečné i pro děti

Častý argument odpůrců chůviček je ten, že vysílají škodlivý signál. Ano, každá chůvička z principu své činnosti musí vydávat určitý radiový signál, který je přenášen na rodičovskou jednotku. Dosud však nebylo prokázáno, že by tento signál měl škodlivé následky  a všechny prodávané chůvičky splňují příslušné normy.
Přesto existuje několik možností, jak radiový signál v okolí vašeho miminka snížit na úplné minimum:

  • Chůvička s funkcí VOX. Ta zajistí, že chůvička bude vysílat signál pouze ve chvíli, kdy zaznamená zvuk.
  • Úsporný režim (ECO). Různí výrobci tuto funkci nazývají odlišně, ale pracuje stejně. Znamená, že můžete chůvičku přepnout do režimu, kdy vysílá sníženým výkonem.
  • Oddálení chůvičky. Vysílací část by neměla být umístěna přímo u hlavy dítěte, ale vždy ji umístěte do co největší vzdálenosti, kde ještě spolehlivě zaznamená pláč.

K dostání je také speciální videochůvička, která nevysílá vůbec žádný radiový signál. Tato chůvička se připojuje klasickým počítačovým LAN kabelem k WI-FI routeru, který může být umístěn klidně i v jiné místnosti. Obraz a zvuk je z routeru přenášen na mobilní telefony a tablety nebo volitelný přijímač.

I na chůvičce může záviset život vašeho dítěte

Mnozí rodiče dlouho vybírají monitor dechu a chtějí ten nejlepší a nejkvalitnější, který ohlídá život jejich miminka. Při výběru chůvičky se ale spokojí s levnou variantou, protože na ní  (na rozdíl od monitoru) nezávisí život dítěte a pouze upozorní na pláč. To platí v malých bytech, ale rozhodně ne v rodinných domech.
Musíme si totiž uvědomit, že chůvička přenáší nejen pláč, ale při větších vzdálenostech také rozhoduje o tom, jestli uslyšíme případný poplach monitoru dechu. Mnohdy stačí jedny zavřené dveře spolu s hlasitější televizí a alarm snadno přeslechneme. U plenkových monitorů navíc může být zvuk utlumen peřinou.
Více než nutné je proto vybrat takovou chůvičku, která si sama testuje funkčnost a dosah signálu.

Kterou chůvičku vybrat

Zatímco v případě monitorů dechu je výběr poměrně snadný a nejtěžší je volba mezi deskovým a plenkovým, u chůviček můžeme vybírat z nepřeberného množství typů. V počátcích výběrů je dobré si odpovědět na několik otázek:

  1. Bydlím mimo město, proto se spokojím s analogovým přenosem?
  2. Bydlím ve městě a potřebuji proto digitální chůvičky?
  3. Chci přes chůvičku mluvit zpět k dítěti?
  4. Potřebuji dítě nejen slyšet ale také vidět?

Porovnání elektronických chůviček

 

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *