Fakta: co ohrožuje naše děti?

Přemýšleli jste někdy o tom, jaká nebezpečí vašim dětem hrozí a kde jsou nejohroženější? Odpověď na tuto otázku nám mohou dát data z Národního registru dětských úrazů, který spravuje Fakultní nemocnice Brno spolu s Institutem biostatistiky a analýz Lékařské a Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

DSC_1601

Nejmenší děti (0 – 1 rok)

Rizikové místo: obývací pokoj, ložnice
Nejčastější úrazy: povrchní poranění hlavy, zlomenina lebeční klenby, otřes mozku, popáleniny

zdroj: detskeurazy.cz

zdroj: detskeurazy.cz

Nejmenší děti se nejčastěji zraní v prostředí svého domova, kde dochází k přibližně 90% všech úrazů. Jsou ohroženy především pády z malé výšky, nejčastěji z postelí a gaučů. Kojenec by proto nikdy neměl zůstávat bez dozoru na místě, odkud může snadno spadnout. Často k tomu dochází, pokud rodič usne s dítětem v posteli nebo když odběhne při přebalování. Bohužel jsou časté také pády z větších výšek, jako jsou stoly a kuchyňské linky. Rodiče často bojují s pláčem dítěte tím, že ho dají do „vajíčka“ a postaví na stůl, odkud může snadno spadnout.

Druhým nejčastějším úrazem v kojeneckém věku je opaření horkou tekutinou. Zatímco v pozdějším věku si je dítě často způsobí samo, u kojenců jsou na vině jednoznačně rodiče. Předejít těmto úrazům je složité, ale nikdy bychom neměli pít horký nápoj, pokud máme v ruce dítě. Stejně tak bychom před servírováním měli počkat, až teplota nápoje trochu klesne. Teplotu můžeme orientačně zjistit bezdotykovým teploměrem, který měří nejen tělesnou teplotu dítěte, ale právě také nápojů nebo koupele.

Malé děti (2 – 4 roky)

Rizikové místo: obývací pokoj, ložnice
Nejčastější úrazy: otřes mozku, povrchní poranění vlasové části hlavy, zlomenina dolního konce pažní kosti

zdroj: detskeurazy.cz

zdroj: detskeurazy.cz

U batolat a malých dětí stále ještě převládají úrazy v obývacím pokoji, ale začínají prudce narůstat i další místa v domě a jeho okolí. Stejně jako kojenci jsou ohroženy pády z větší či menší výšky a dále při chůzi. Za zmínku stojí, že v tomto období klesá počet opaření zhruba na polovinu.

Tak, jak se dítě začíná stále více samo pohybovat, měli bychom důkladně projít celý dům a zkontrolovat vše, co by ho mohlo ohrozit. Schodiště je nutno zajistit zábranou a to nejlépe z obou stran, pokud bývá bez dozoru i na jeho dolním konci. Pozor také musíme dát na možnost pádu z okna nebo převržení těžkých předmětů, jako je televize.

Větší děti (5 – 9 roků)

Rizikové místo: zahrada, vozovka
Nejčastější úrazy: otřes mozku, zlomenina dolního konce pažní kosti, zlomenina loketní a vřetenní kosti

zdroj: detskeurazy.cz

zdroj: detskeurazy.cz

U předškolních a menších školních dětí se nejvíce úrazů přesouvá z „bezpečného“ prostředí domova ven. Za nejvíce riziková místa můžeme v tomto věku považovat zahradu a také vozovku. Tomu odpovídá i struktura úrazů, kdy k otřesům mozku přibývají zlomeniny dlouhých kostí. Zásadou by proto mělo být důsledné používání kvalitní helmy při všech aktivitách, jako je jízda na kole nebo in-line bruslích. K tomu děti nejlépe přivede tím, že ji budeme sami používat. Pokud se děti na kole pohybují v rušnějším prostředí, vždy by měly mít na sobě reflexní vestu nebo výrazné oblečení.

Velké děti (10 – 14 roků)

Rizikové místo: vozovka, škola
Nejčastější úrazy: otřes mozku, povrchní poranění vlasové části hlavy, podvrtnutí krční páteře, zhmoždění břišní stěny

zdroj: detskeurazy.cz

zdroj: detskeurazy.cz

V období puberty dochází k dalšímu přesunu úrazů z domova směrem ven. Prvenství zaujímají úrazy v dopravě spolu se školními a sportovními úrazy. Kromě klasických pádů přibývají poranění způsobená kontaktem s pohybujícím se předmětem a kopnutí nebo udeření jinou osobou.

(Ne)bepečný sport

Statistika dětských úrazů nám může dát také odpověď na otázku, při kterých sportech dochází ke zranění nejčastěji. Na prvním místě je cyklistika, následovaná jízdou na koni. V databázi nechybí ale také 138 úrazů způsobených trampolínou. Ty si vyžádaly o 50 úrazů více než při in-line bruslení.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *