Jak vybrat monitor dechu

V předchozím článku jsme si řekli, proč monitor dechu pořídit a v čem nám může pomoci. Nyní se zaměříme na výběr správného monitoru.


Monitory dechu můžeme rozdělit na 3 základní typy – deskový monitor, monitor na plenku a monitor kombinovaný s chůvičkou. O žádném z těchto typů nelze říct, že by byl lepší nebo horší než jiný, ale každý má své výhody a nevýhody. Všechny monitory také pracují na stejném principu. Přestože v názvu je uvedeno, že monitorují dýchání, ve skutečnosti fungují jako detektory pohybu. Znamená to, že reagují na drobné pohyby hrudníku, které dítě dělá při každém nádechu a výdechu.

Deskový monitor dechu

Deskový monitor je prvním typem, který se začal vyrábět a stále je považován za „klasickou variantu“.
Skládá se ze dvou částí – snímací desky a vyhodnocovací jednotky, které jsou popojeny kabelem. Snímací deska využívá piezoelektrického jevu, což jsou drobné krystalky, které tlakem vytvářejí nepatrné elektrické napětí. To je zesíleno a zpracováno vyhodnocovací jednotkou. Monitory samy o sobě nevysílají žádné radiové signály a jsou tedy i pro citlivé dítě zcela bezpečné. Pro děti jsou tyto monitory pohodlnější, protože s nimi nejsou v přímém kontaktu a později je neomezují při pohybu. Pokud začne dítě časem v postýlce „cestovat“, pomůže dokoupení samostatné podložky a tím pokrýt plochu celé postýlky.
Některé monitory obsahují v základním balení dvě snímací desky, takže umožňují pokrýt plochu celé postýlky. Nikdy ale nelze použít jeden monitor pro hlídání dvojčat. Každé dítě musí mít vždy svoji snímací desku a vyhodnocovací jednotku!

Pokud se rozhodnete pořídit použitý monitor, vždy doporučujeme dokoupit novou snímací podložku (nejdéle po 2. dítěti) nebo alespoň důkladně zkontrolovat funkci monitoru.

Do této kategorie patří: Monitor dechu Nanny, Hisense Monitor dechu Babysense 5, Hisense Monitor dechu Babysense II, Hisense Monitor dechu Babysense 1 a Angelcare AC 300 monitor pohybu.

Kdy vybrat tuto kategorii monitorů?

Pro deskový monitor se rozhodněte v případě, že dítě bude spát převážně ve své postýlce. Problém není ani o dovolené, kdy celý monitor můžete převážet s sebou a umístit do cestovní postýlky nebo korbičky.
Pro častější převážení není tento monitor vhodný, protože vyžaduje umístit snímací desku, zajistit kabel proti pohybu a přidělat vyhodnocovací jednotku.
Pokud však bude dítě střídat například dvě místa na spaní (postýlku doma a postýlku na chatě), můžete si ušetřit mnoho práce dokoupením samostatné snímací desky a převážet pouze samotnou jednotku bez kabelů.

Deskové monitory dechu

Plenkový monitor dechu

Plenkový monitor se nasazuje pomocí klipu přímo na plenku dítěte. Funguje obdobně jako deskový monitor, ale je lehce přenosný. Můžete ho používat ve společné posteli, kočárku nebo na návštěvách. Na rozdíl od deskového monitoru je kompaktní a nikde nepřekáží žádné kabely.
Pro dítě, ketré se začíná pohybovat, může být tento monitor poněkud nepohodlný a omezovat ho v pohybech. Pokud máte rozlehlejší byt debo dům, počítejte také s tím, že peřina může snížit slyšitelnost případného poplachu. Oproti deskovým monitorům umožňují plenkové monitory stimulovat dítě k nadechnutí pomocí jemných vibrací.

Do této kategorie patří: Monitor dechu Respisense, Monitor dechu Respisense Data, Snuza mobilní monitor pohybu dítěte GO! a Snuza mobilní monitor pohybu dítěte HERO.

Kdy vybrat tuto kategorii monitorů?

Plenkový monitor dechu zvolte, pokud očekáváte, že dítě nebude příliš času trávit ve své postýlce. Pokud počítáte s tím, že si dítě budete brát na noc do své postele a často ho budete nechávat spát v kočárku na zahradě nebo balkoně, je plenkový monitor jedinou možností. Přesto ho ale nelze používat za pohybu – při procházce nebo během jízdy v autě.

Plenkové monitory dechu

Kombinovaný monitor dechu a chůvička

Speciální kategorií jsou kombinované přístroje, které kromě funkce monitoru dechu fungují také jako elektronické chůvičky. Tato zařízení jsou výhradně v provedení deskového monitoru dechu a pro komunikaci využívají obvykle technologii DECT (známou například z bezdrátových telefonů) na frekvencích kolem 2 GHz.

Výhody a nevýhody těchto monitorů jsou stejné, jako u deskových monitorů. Je si ale nutné uvědomit, že funkce chůvičky vydává radiový signál. O škodlivosti tohoto signálu se vedou debaty, ale všechny chůvičky splňují bezpečnostní a zdravotní normy.  Tomu se ale nevyhnete u žádné chůvičky a lze si pomoci oddálením vysílací části co nejdále od hlavičky.

Do této kategorie patří: TOMY Monitor dechu s dětskou chůvičkou TFM575, Angelcare AC701 monitor pohybů a zvuků s obousměrnou komunikací a Angelcare AC403 monitor pohybu a zvuku.

Kdy vybrat tuto kategorii monitorů?

Kombinované monitory vyberte v případě, že chcete ušetřit při jejich nákupu a zároveň nekupovat dvě různá zařízení Rozdíl v ceně ale není moc výrazný a kombinace obou funkcí do jednoho přístroje vás může v budoucnu omezovat. Typicky v případě, že chcete nechat v jednu chvíli spát kojence s monitorem a zároveň pomocí chůvičky dohlížet na staršího sourozence při hře v pokojíčku.

Kombinované monitory dechu

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *