Malý neposeda u silnice

Včerejší díl oblíbeného seriálu Ulice ukázal noční můru snad všech rodičů, když dítě vběhne pod rozjeté auto. Existuje vůbec nějaký způsob jak tomu zabránit?

Základem samozřejmě je mít dítě tak vychované, aby do silnice prostě nelezlo. Jenže to se lépe řekne než udělá a stačí chvilka nepozornosti. Výrobci proto přišli s řadou pomůcek, které mají tento problém řešit. Některé z nich můžeme považovat za šikovný a dobrý nápad, jiné naopak hraničí s týráním dětí.

Tisková zpráva Policie ČR: V ulici Karla IV v obci Nový Bydžov došlo k vážné dopravní nehodě. Řidiči osobního vozidla zn. VW Touran vběhla náhle z chodníku z levé strany do jízdní dráhy nezletilá dívka, a to aniž by se předem řádně rozhlédla. Došlo ke střetu, po kterém upadlo dítě na vozovku a utrpělo těžké zranění, se kterým skončilo v nemocnici.

Zdroj: Aliexpress

Zdroj: Aliexpress

Jedním z těch poněkud kontroverznějších výrobků jsou vodítka na děti. Existuje jich nepřeberné množství a na příklad na čínském Aliexpressu je lze sehnat za několik málo dolarů. Problém je, že většina podobných postrojů je pro děti nepohodlná a především dítě, které je neustále na vodítku, se jen těžko naučí bezpečnému pohybu.
Hodně často je důvodem pro pořízení některého z vodítek určitá lenost. Můžete se s nimi setkat v obchodních centrech, kde dítěti sice nehrozí přímé nebezpečí, ale maminka si chce pouze v klidu vychutnávat nákupy. Správnost takového počínání nechme na zvážení jednotlivých čtenářů. Moje děti si ale takové vodítko nikdy neobléknou.

Přesto existují situace, kdy musíme mít dítě pod kontrolou. Je jedno, jestli přecházíme rušnou silnici, jdeme podél strmého břehu nebo jsme v davu lidí. Pokud máme jedno dítě, nejspíš to pro nikoho není problém a dítě prostě chytneme za ruku. Horší to mají rodiče více dětí, kteří se musí ve zlomku sekundy rozhodnout, co udělat. Běžet za potomkem, který se právě vysmekl, znamená pustit kočárek s druhým dítětem. Obzvlášť v kopci neřešitelný problém.
Mnozí rodiče navíc znají ten strach, když jde dítě na procházku podél rušné silnice s prarodičem, který má kvůli svému věku už přeci jen pomalejší reakce.

V některých obchodech proto můžete zakoupit výrobky, které umožňují funkci vodítek, ale přitom mají mnohem širší využití. Řeč je o dětských batůžcích s přídavným popruhem. Jejich výhodou je, že dětem se líbí a rády je nosí. Dítě si nese na zádech batůžek ve tvaru oblíbené zvířátka a v něm svačinku nebo hračku. Ve chvíli, kdy přijdete k rušné silnici, stačí sáhnout do kapsy a vytáhnout přídavný popruh. Ten je připojený pomocí karabiny, takže ho lze rychle odepnout.

Při výběru batohu je dobré dát pozor na několik věcí. Předně by měl mít hrudní přezku. Bez ní riskujete, že v nejméně vhodnou chvíli se dítě vysmekne stejně, jako tomu je v případě autosedaček. Důkladně si také prohlédněte samotnou karabinu a přídavný popruh. Některé čínské výrobky nejsou bezpečné a i při menším tahu se jejich karabina rozpadne.

Zdroj: Littlelife

Zdroj: Littlelife

Pokud často chodíte podél rušné silnice, můžete vyzkoušet batohy od firmy Littlelife. Jsou hodně polstrované a mají skutečně originální vzhled. Pozor na to, že některé z nich nemají hrudní popruh a odrazující může být také jejich cena. Přibližně sedm stovek za malý batůžek je poměrně hodně.

Levnější varianta – SKIP HOP Zoo

Zdroj: skiphop.com

Zdroj: skiphop.com

Zdroj: skiphop.com

Zdroj: skiphop.com

Levnější alternativou mohou být zvířátkové batohy z kolekce SKIP HOP Zoo. Jejich výhodou je prakticky poloviční cena (probíhá zrovna akce) a výběr z celkem 7 veselých zvířátek.

S bezpečím (nejen) dětí v silničním provozu souvisí také jejich dobrá viditelnost. O té ale zase někdy příště.

Máte svůj osvědčený způsob, jak zajistit bezpečí svého dítěte u rušné silnice? Podělte se s ostatními čtenáři v komentářích.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *