Nebezpečné pády

Děti jsou od přírody zvídavé bytosti a rády objevují vše nové. To s sebou bohužel přináší také řadu nepříjemných situací, které často končí v ordinacích lékařů. Jednou z nejčastějších příčin dětských úrazů jsou pády z výšek. Jak jim předejít?

DSC_5678

Pády z oken

Hned v úvodu se zaměříme na okna. Pády z nich sice nepatří mezi časté úrazy, ale jejich následky bývají nezřídka tragické.

 1. Okenní pojistky jsou výborná věc a dobře chrání proti otevření okna dítětem. Musí však být umístěny v dostatečné výšce, aby je dítě nemohlo otevřít. Rozhodně je nedoporučujeme používat na vytáčecí okna (polovina se otevírá ven a druhá dovnitř) a na všechna okna otevíraná ven. Pojistku na ně sice lze připevnit, ale vahou dítěte může selhat.
 2. Sítě proti hmyzu nelze považovat za ochranu proti pádu z výšky, přesto na ně mnoho rodičů spoléhá. Některé výrobky používají pouze slabou síťovinu připevněnou lepidlem nebo se na okno přidělávají na suchý zip. Pokud si dítě stoupne na parapet a opře se do sítě, může snadno dojít k jejímu povolení.
 3. U okna, které otevíráte, by nikdy neměl být přistaven nábytek. Například přes židli a stůl se může dítě lehce dostat až k oknu.
 4. Nejbezpečnějším řešením je používat okenní kliky s tlačítkovou pojistkou nebo zámkem, které umožňují zajistit vyklopené okno. Pokud pro zajištění okna používáte kus provázku, nezapomeňte občas zkontrolovat jeho pevnost.

Vysoký nábytek

Další příčinou dětských úrazů jsou pády z nábytku nebo převrhnutí nábytku dítětem. Opět existuje několik rad, které mohou vaše dítě zachránit.

 1. Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru na jakémkoliv nábytku. Velmi časté jsou pády z přebalovacích pultů, postelí nebo stolů, kdy stačí doslova vteřina nepozornosti.
 2. Většina jídelních židliček disponuje bezpečnostními popruhy. Jejich používání by mělo být samozřejmostí hned po usazení dítěte.
 3. Pokud dítě rádo sleduje, jak vaříte, připoutejte ho do jídelní židličky. Mnoho rodičů dítě posadí do „vajíčka“ a to položí na kuchyňskou linku. Vzhledem ke kolíbkovité základně je to však velmi nebezpečné.
 4. Dobře zvažte, zda musíte mít na stole ubrus. Pokud za něj dítě zatáhne, riskuje úraz hlavy a v nejhorším případě i popáleniny.
 5. Často končí v ordinacích lékařů děti, které při hře uklouzly a poranily se o hranu nábytku. Doporučujeme proto používat chrániče hran a pokud máte kluzkou podlahu, tak dítěti pořídit protismekavé bačkůrky nebo vhodné ponožky.
 6. Ve chvíli, kdy se vaše dítě začíná stavět, je nejvyšší čas projít celý byt a všímat si všech nebezpečných předmětů. Velkým nebezpečím může být moderní velká televize, kterou na sebe dítě lehce strhne. Jako prevenci můžete televizi upevnit pomocí držáku na zeď nebo uchytit speciálním popruhem.

Nebezpečné nakupování

Zatímco doma dokážeme nebezpečí alespoň částečně snížit a dítěti tak vytvořit bezpečné prostředí, jinak je tomu mimo domov. Pokud berete své malé dítě s sebou na nákup, uvědomte si několik věcí.

 1. V nákupním vozíku není dítě nijak zajištěnou a může lehce vypadnout. O poznání bezpečnější jsou dětské nákupní vozíky ve tvaru autíček, v nichž dítě sedí těsně nad zemí.
 2. Nákupní vozík s dítětem nikdy nenechávejte bez dozoru. Dítě na sebe může strhnout těžký předmět, když do vozíku strčí další osoba a přirazí ho k regálu.

Zrádné schody

Jedním z nejvíce nebezpečných míst v celém domě jsou schodiště. I v tomto případě proto nezapomeňte ne jejich dostatečné zabezpečení.

 1. Schodiště je nutno zajistit zábranou a to nejlépe z obou stran, pokud bývá dítě bez dozoru i na jeho dolním konci. Těchto zábran existuje nepřeberné množství, včetně elegantních dřevěných nebo naopak nenápadných textilních.
 2. Nezapomeňte také zkontrolovat mezeru mezi podlahou a začátkem zábradlí. Lezoucí batole jí může snadno proklouznout.
Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *