Noční požáry se nevyhýbají ani dětským pokojům

Dětský pokoj logicky považujeme za nejbezpečnější místo v celém domě. Přesto v něm však číhá nebezpečí, které není na první pohled vidět, ale může mít tragické následky.

bez-nazvu

Svým dětem necháváme od malička rozsvícené lampičky nebo noční světla, nad postýlkou hraje kolotoč a nad jejich klidným spánkem bdí nejrůznější chůvičky. Později se v mnoha pokojích objevují notebooky, tablety nebo nabíječky mobilních telefonů. Všechny tyto výrobky mají jednu věc společnou – ke své činnosti potřebují elektrické napájení a přestože si to neuvědomujeme, mohou se stát příčinou požáru.

Tragické noční požáry

Během minulého roku zemřelo v ČR při požárech 115 osob a 1449 jich bylo zraněno, přičemž nejvíce obětí a zraněných připadá na požáry v domácnostech.
Největší nebezpečí představují požáry v nočních hodinách, kdy obyvatelé klidně spí. Domácnosti jsou doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří,  přičemž dochází k úniku velkého množství vysoce toxického kouře a již dvě nebo tři nadechnutí bývají smrtelná.

img_2540

Foto: HZS Plzeňského kraje

Autonomní hlásiče kouře

Mnoho z těchto smrtí je zbytečných a dalo se jim lehce zabránit použitím autonomních hlásičů kouře. Ty jsou od roku 2008 povinné ve všech nových domácnostech, ale rozhodně patří i do těch starších. Nedokáží sice požár uhasit, ale poskytnou čas pro útěk do bezpečí a pokud je domácnost vybavena hasicím přístrojem, mohou pomoci i snížit škody.

detektor

Přestože vyhláška, která jejich použití upravuje, je v platnosti už osm roků, stále jsou pro mnoho z nás velkou neznámou. Tady je několik nejčastějších mýtů, které o nich kolují:

K čemu mi bude hlásič, když stejně nejsem doma?
Pomineme-li fakt, že v případě bytových domů hlásič zpravidla zaslechne někdo ze sousedů, tak je tu ještě důležitější argument. Požární hlásiče nemají ani tak chránit majetek, jako spíše lidské životy, což je to nejcennější. Hlásiče navíc dodávají i výrobci zabezpečovacích systému a umožňují jejich zapojení do systému EZS, včetně upozornění na mobilní telefon.

Nechci, aby ke mně jezdili hasiči, kdykoliv si pod hlásičem zakouřím
Požární hlásič je na rozdíl od elektronické požární signalizace zařízení, které není napojeno na žádné další zařízení a pouze obsahuje malou sirénku. V žádném případě tedy nevyvolává poplach na hasičské stanici ani nikde jinde. Požární hlásič pouze upozorní osoby v bytě a případně sousedy.

Hlásič sice moc nestojí, ale provoz je podstatně dražší
Hlásič lze pořídit od několika stokorun a žádné další výdaje nejsou nutné. Zhruba jednou za rok je pouze potřeba vyměnit baterii, což je v případě klasické 9V baterie otázka 20 korun. Mimochodem, náklady na léčbu popálenin jsou mnohem vyšší.

V obchodech je nyní k dostání celá řada detektorů, které se liší citlivostí a odolností vůči falešným poplachům. Některé z nich nabízejí také šikovnou funkci vzájemného propojení, kterou ocení především obyvatelé rozlehlejších domů. Pokud kterýkoliv hlásič spustí poplach, automaticky začnou houkat i ostatní.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *