Plechový zabiják

Mnozí z nás si při nákupu dětského pití dávají hodně záležet na tom, co obsahuje. Řešíme množství cukru, nejrůznější „éčka“ a obsah ovoce. Snažíme se, aby vše, co dáváme dětem pít, jim dlouhodobě prospívalo. Když jsme se ale na facebooku ptali, jaké pití je nejnebezpečnější, šlo tak trochu o chyták. Správná odpověď zní – každé v plechovce nebo neprůhledné lahvi.

DSC_6098

Se začátkem teplých měsíců se totiž začínají (stejně jako předchozí roky) množit výjezdy záchranné služby k alergickým reakcím po bodnutí vosou do dutiny ústní a jednou z častých příčin je právě napití se z plechovky. Zatímco do obyčejné sklenice vidíme, u plechovky tuto možnost nemáme a může tak lehce dojít k bodnutí, které je v oblasti úst vždy velmi nebezpečné.
Nejen děti, ale každý z nás by proto měl dodržovat jednu důležitou zásadu a sice to, že plechovka s pitím nesmí nikdy zůstat venku otevřená. Dobrou prevencí je také používat brčko, které toto nebezpečí eliminuje.

DSC_6103

Když hmyz zaútočí

Prevence je sice důležitá, ale k bodnutí do úst může přesto dojít. Pojďme si proto říci, jak v takovém případě postupovat.

Odstraňte žihadlo
Nejprve prohlédněte postižené místo a zkontrolujte, zda v něm po bodnutí včelou nezůstalo žihadlo. Pokud ano, opatrně ho odstraňte a dejte pozor na to, abyste do těla nevmáčkli více jedu.

Chlaďte
Zatímco na jiných částech těla je otok bolestivý a nepříjemný, v okolí úst a krku může i zabíjet. Snažte se proto zamezit otoku jazyka a dýchacích cest tím, že budete okolí vpichu co nejvíce chladit. Dobře funguje cucání kostky ledu nebo přiložení mražené zeleniny. Pokud jste mimo domov a je v okolí občerstvení, může pomoci i nanuk.

Přivolejte pomoc
I v případě, že dítě není alergické, přivolejte pomoc záchranné služby. Bodnutí do oblasti krku nebo úst je vždy velmi nebezpečné a může rychle skončit dušením.  Nečekejte na to, jak hodně místo oteče, protože pomoc by nemusela dorazit včas.
Při volání pomoci je vhodnější použít přímou tísňovou linku 155. Pomoci se sice dočkáte i přes číslo 112, ale může dojít k menšímu zpoždění. Dispečer „záchranky“ vám navíc může během hovoru radit, jak poskytovat první pomoc.

Podejte antihistaminikum
Ve vaší letní lékárničce by nikdy nemělo chybět několik tablet volně prodejného antihistaminika (Zyrtec, Claritin a další), které zmírňuje alergickou reakci. Předem si ale u příslušného přípravku přečtěte jeho příbalový leták a vhodnost použití u dětí.

Anafylaktický šok

Bolestivost místa vpichu a místní otok je běžnou a normální rekací organismu, která časem odezní. Může se však stát, že tělo bude reagovat bouřlivěji a objeví se celkové příznaky, jako je dušnost, bušení srdce, svědění celého těla nebo zvracení. V takovém případě hovoříme o anafylaktickém šoku, který může rychle vést k bezvědomí, zástavě krevního oběhu a smrti. Pokud se tedy po jakémkoliv bodnutí hmyzem objeví některé z těchto příznaků, rozhodně s přivoláním pomoci ani chvíli neváhejte.

Na bezpečí myslí i výrobci dětských potřeb. Za zmínku stojí například toto víčko, které můžete nasadit na jakoukoliv skleničku, hrneček či plechovku a prostrčit jím brčko. Právě děti jsou na rozdíl od dospělých ohroženy i při pití z obyčejných sklenic, protože si vosy v zápalu hry před napitím nevšimnou.

Víčko můžete v mnoha barvách koupit zde.

vicko

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *