Představujeme: Dětský kontinuální teploměr

Dnes si představíme věc, která se rozhodně nestane masovou součástí domácností, ale své využití si jistě najde. Řeč je o dětském teploměru, který umožňuje kontinuální měření teploty a upozorňuje rodiče na její změny.

Asi všichni to známe – dítě má horečku a každou chvíli chodíme zjišťovat, jestli zabral Paralen nebo už máme sáhnout po zábalu. Dítě, které trápí horečka, navíc neklidně spí a každé měření teploty znamená jeho probuzení. Výsledkem je několik doslova probdělých nocí a nevyspalí rodiče.

Nebezpečné křeče

Horečka je pro dětský organizmus velmi unavující a vysilující. V počátcích onemocnění, kdy teplota rychle stoupá, může u malých dětí, zhruba od 6 měsíců do 4 let, vyvolat febrilní křeče. Přesný mechanismus jejich vzniku zatím bohužel není znám, ale zřejmě jde o následek nedostatečně „zralé“ nervové soustavy. I když samotné onemocnění, které vyvolalo horečku, nemusí být pro dítě nebezpečné, následné febrilní křeče ho mohou ohrozit. V jejich průběhu totiž dochází ke ztrátě vědomí a dítě se může udusit. Nejlepší prevencí je pravidelné sledování teploty a její včasné (ale ne předčasné) srážení.

Měření teploty

Febrilním křečem se budeme ještě věnovat v samostatném článku, kde si řekneme i o jednotlivých způsobech měření tělesné teploty a proč dávají bezdotykové teploměry tak rozdílné výsledky. Tentokrát si představíme jednoho šikovného pomocníka, který dokáže ohlídat teplotu vašeho dítěte a včas vás upozorní na počínající horečku.

Řeč je o teploměru iThermonitor, který v pravidelných intervalech měří tělesnou teplotu a naměřené hodnoty odesílá do mobilního telefonu nebo tabletu se systémem Android nebo iOS.

ithermonitor

Teploměr sám o sobě je malá destička o rozměrech 51.9mm×31.6mm×6.5mm a s váhou 6 gramů (bez baterie), která se prostřednictvím náplasti umisťuje dítěti do podpaží. Oproti ostatním teploměrům nemá iThermonitor žádný displej, ale využívá propojení s mobilním telefonem nebo tabletem. Díky tomu můžte být nejen upozorněni na stoupající teplotu, ale také máte k dispozici přehledný graf s vývojem teploty.
Pro komunikaci využívá teploměr technologii Bluetooth 4.0 s výkonem, který je více jak 10 000x slabší, než má mobilní telefon. Nemusíte se tedy bát nežádoucího vlivu na zdraví dítěte.

graf

Vyplatí se?

Běžný digitální teploměr lze pořídit už od několika desetikorun a pro měření teploty plně postačuje. Přesto se domníváme, že existují situace, kdy i tento „hi-tech“ teploměr najde své využití a to především u rodičů, kteří jsou zastánci moderních technologií.
Toto zařízení v žádném případě neslouží jako náhrada běžného teploměru, ale může se hodit ve chvíli, kdy na dítě „něco leze“ a chcete ho mít pod kontrolou. Nezáleží na tom, jestli vaše dítě trpí na febrilní křeče nebo jen čekáte horečku po očkování. Ve všech těchto situacích může být iThermonitor dobrou volbou, která vám zajistí větší klid.
Jeho výhody možná oceníte i v případě, kdy nemůžete zůstat s nemocným dítětem doma a hlídá ho babička nebo starší sourozenec. Díky internetu máte přístup (po zadání hesla) k aktuální teplotě a grafu kdekoliv, kde se lze připojit k internetu.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *