V prvním měsíci svého života tráví novorozenec kolem 18 hodin denně spánkem. Později se toto číslo snižuje, ale ještě ve čtvrt roce si kojenec denně „pospí“ až 15 hodin. Zajistit mu proto pohodlný a bezpečný spánek je jedním z nejdůležitějších úkolů nastávajících rodičů.
Připravili jsme pro Vás několik rad a informací, jak pohodový spánek svému malému miláčkovi připravit.

Vhodné prostředí

Ideální místnost, v níž miminko spí, by měla mít teplotu kolem 22 °C a v noci ještě o čtyři stupně méně. V postýlce by z počátku neměly být žádné hračky ani polštář, protože mohou způsobit udušení. Na matraci nikdy nepokládejte igelit, mohlo by dojít k přehřátí dítěte.

Monitor dechu

Pořídit monitor dechu nebo ne? To je velmi častá otázka, kterou řeší většina nastávajících rodičů. Bohužel o těchto skvělých pomocnících koluje mnoho mýtů, které ovlivňují konečné rozhodnutí.
Často se lze setkat s argumentem, že syndromu náhlého úmrtí kojence nezabrání ani sebelepší monitor dechu a rodiče pouze stresuje. Takto však argumentuje pouze člověk, který funkci monitoru dechu  zcela nepochopil. Jistě mi dá za pravdu nejeden rodič, který „ostrý“ poplach zažil.

Před tím, než se rozhodnete, zda si monitor pořídit nebo ne, určitě si přečtěte naše články „Proč pořídit monitor dechu“ a „Jak vybrat monitor dechu“. Dozvíte se v nich, jak monitor dechu funguje, na co dát pozor při výběru nebo jak otestovat jeho funkci.

Proč pořídit monitor dechu

Jak vybrat monitor dechu

Test funkčnosti monitoru

Elektronická chůvička

Chůvičky by tak trochu mohly patřit hned do několika kategorií tohoto webu. Většina rodičů si je ale pořizuje především pro kontrolu spánku miminka. Své využití naleznou i u starších dětí, které spí samotné nebo v případě videochůviček také pro kontrolu dění v dětském pokoji.
Oproti monitorům dechu je jejich výběr mnohem náročnější – existují různé varianty s přenosem obrazu nebo pouze zvuku, liší se dosahem a citlivostí. Na trhu lze také nalézt výrobky, které mohou zásadně narušit soukromí rodiny nebo je jejich provoz dokonce nelegální.

Průvodce výběrem chůvičky