Svítíte svému dítěti?

Děti mají neuvěřitelnou představivost, kterou ve dne obdivujeme, ale v noci nám nedá spát. Řeč je o nejrůznějších strašidlech a příšerách, které schované pod postelí čekají, až dítě usne. Pokud chceme, aby se náš potomek naučil spát sám, musíme mu v první řadě zajistit pocit bezpečí ve vlastním pokoji.

Známe to všichni – dítě spokojeně usíná a jen zhasneme, ozve se šílený pláč. Stejně tak náhodné probuzení do černočerné noci není pro dítě rozhodně ničím příjemným a většina rodičů proto raději dětem alespoň zpočátku nechává rozsvíceno celou noc. Čím svítit, aby dítě klidně spalo, nehrozilo mu žádné nebezpečí a zároveň vás nezruinovalo vyúčtování elektřiny?

Stropní světlo a lampička

Žárovky máme doma všichni a nechat rozsvícené stropní světlo nebo běžnou lampičku je to nejjednodušší, co můžeme udělat. Hned z několika důvodů to však není nejlepší řešení problému s usínáním.
V první řadě proto, že součástí všech lampiček je dlouhý kabel, který může způsobit uškrcení dítěte. Přestože si toto nebezpečí velká část rodičů neuvědomuje, je potřeba se takovýmto lampičkám vyhnout. Své o tom ví například řetězec IKEA, který v roce 2013 musel stáhnout z prodeje celou řadu dětských lampiček SMILA a doplnit je o varovný štítek spolu s úchyty pro upevnění kabelu.

Lampičky IKEA SMILA

Lampičky IKEA SMILA

Pokud se tedy rozhodnete svítit svému dítěti běžnou lampičkou, rozhodně si dejte záležet na jejím uchycení:

  1. Kabel vždy veďte mimo dosah dítěte, aby nehrozilo uškrcení.
  2. Lampičku upevněte tak, aby nemohla samovolně spadnout a to ani při náhodném zatažení za kabel.
  3. Nikdy lampičku neumisťujte na zábradlí postýlky, protože hrozí její nechtěné zakrytí a následný požár. Bezpečnější jsou v tomto LED žárovky, které nevytváří tolik tepla.

V případě použití stropního světla stojí rodiče před zásadním problémem, kterým je volba žárovky. Těžko vybrat takovou, která dostatečně svítí na večerní hry a zároveň by později nerušila při usínání. Výhodné je, pokud má svítidlo dva nezávislé světelné zdroje – silnější žárovku pro běžné svícení a menší pro celonoční provoz. Tento způsob lze použít i bez složité úpravy elektroinstalace s použitím bezdrátových vypínačů. Výhodou je, že jeden z těchto bezpečných vypínačů může mít dítě i přímo u své postýlky a navíc umožňuje plynulé stmívání.

Počítejte také s tím, že klasické žárovky jsou nejméně hospodárné. Pokud budete každou noc svítit slabou 40W žárovkou, ročně tak spotřebujete přes 800 korun.

Bateriová svítidla

Mnoho rodičů si oblíbilo bateriové lampičky, které prosvětlí místnost a jsou naprosto bezpečné. Při výběru takovéto lampičky je dobré se řídit několika pravidly:

  1. Vyhněte se svítidlům osazeným žárovkou. Mnohem vhodnější je u těchto lampiček technologie LED (diody).
  2. Pokud svítidlo umisťujete v dosahu dítěte vyberte takový typ, který má všechny součásti pevné a nehrozí vdechnutí části svítidla.

Všechna bateriová svítidla mají jeden společný problém a tím je napájení. Přestože technologie LED umožnila několikanásobně prodloužit výdrž baterií, stále se nelze vyhnout jejich častému nákupu. Řešením může být dokoupení nabíjecích baterií, nicméně dětské lampičky mívají složitý přístup pro jejich výměnu, často jištěný jedním nebo více šroubky.

Nástěnná lampička

O tom, že tyto lampičky mohou být skvělým doplňkem dětského pokojíčku svědčí například řada BabyZoo Wall decor, která kombinuje bateriovou lampičku se svítícími samolepkami. Ovládá se pouhým dotykem a díky vestavěnému časovači šetří baterie.

Koupit nyní

Levnější variantou může být například toto světýlko s Krtečkem nebo Hello Kitty

Noční světla do zásuvky

Některá noční světla jsou s určitými obměnami na trhu již několik desetiletí. To je i případ malých lampiček, keré svítí přímo v zásuvce. Vyšší modely těchto světel bývají vybaveny automatikou, která reaguje na světlo a lampičku automaticky rozsvěcí.
Nevýhodou těchto lampiček je, že zásuvky bývají zpravidla nízko nad zemí a dítě tak může při manipulaci s lampičkou utrpět úraz elektrickým proudem. Při použití těchto lampiček rozhodně doporučujeme vyměnit zásuvku za novější typ s dětskou pojistkou.

Noční světlo do zásuvky

Noční světlo do zásuvky

Koupit nyní

Nabíjecí svítidla

Na trhu existuje také celá řada svítidel, které kombinují výhody bateriových i síťových svítidel. Jde o výrobky, které mají vestavěný akumulátor a nabíjejí se prostřednictvím elektrické zásuvky nebo USB kabelu, což oceníte třeba při cestování. U těchto svítidel odpadá složitá výměna baterií a jejich použití je velmi jednoduché.

Tato světla doporučujeme vždy nabíjet v jiné místnosti, než dětském pokoji. Nehrozí tak, že zapomene do zásuvky poblíž dítěte vrátit dětskou pojistku.

Nabíjecí světlo Pabobo

Nabíjecí světlo Pabobo

Koupit nyní

Další noční světla naleznete zde. Doporučte našim čtenářům, s jakým světlem máte dobré zkušenosti nebo kterému se naopak vyhnout.

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *