Video: Těhotenské (ne)poutání

Bezpečnostní pásy jsou součástí všech automobilů už dlouhá desetiletí a v České republice (Československu) je jejich používání povinné už od roku 1967. Dlouho se však umisťovaly pouze na přední sedadla a dodnes tak přetrvává určitá nechuť k poutání, pokud si člověk sedá na zadní sedadlo. Často se také můžeme setkat s tím, že bez pásu jede těhotná žena, která se tak snaží chránit své dítě před poraněním pásy.

pás

Pás – ochránce nebo škůdce?

O tom, že pásy zachraňují životy, není pochyb. Najdeme sice řadu příběhů, kdy se „známý známého“ nemohl kvůli nim dostat z vozidla, ale takových případů je pouhý zlomek. Navíc je otázkou, zda byly na vině skutečně pásy nebo zranění či bezvědomí po nehodě.

V době těhotenství se každá žena přirozeně snaží co nejvíce své dítě chránit. Část z nich se proto raději nepoutá, aby neriskovaly tlak bezpečnostního pásu na plod. Problém je, že tím riskují nejen život svůj, ale nakonec i svého dítěte.

Diskusní fóra jsou plná nejrůznějších rad, jak jezdit v době těhotenství bezpečně. Některé z nich ale vytvářejí falešný pocit bezpečí a jsou extrémně nebezpečné. Postupně se proto na ně podívejme.

Rychlost 30 km/h není nijak vysoká. I při ní ale může dojít k odloučení placenty a následné smrti plodu, pokud není žena připoutaná. Nevěříte? Přečtěte si několik příběhů.

Zadní sedadlo

Na začátku jsme si řekli, že na zadním sedadle se skoro polovina lidí nepoutá, protože ho považují za bezpečné. Ačkoli sezení na zadním sedadle může pro některé těhotné ženy vypadat jako dobré řešení problému s pásem, stále jde o velký hazard. Podíváme-li se do statistiky z roku 2014, zjistíme, že těžkým zraněním nebo smrtí skončilo na zadních sedadlech 15,9 % nepřipoutaných dospělých, zatímco připoutaných pouze 1,7 %.
Každý člověk, který sedí na zadním sedadle, by proto měl být správně připoután. Tím chrání nejen sebe, ale také všechny další osoby v autě.

Přisednutý pás

Některé ženy chrání své nenarozené dítě tím, že nejprve pás zapnou a až poté si na jeho spodní část sednou. Vyhnou se tak tlaku pásu na břicho a zároveň obejdou elektroniku vozidla, která přestane signalizovat nepoužití pásu.
Tento způsob je, stejně jako úplné nepřipoutání, opět hazardem. V okamžiku nárazu nic nedrží pánev a dochází k vyklouznutí ze sedadla spodem. Břichu a děloze pak nic nebrání v nárazu do tvrdé překážky, nejčastěji palubní desky.

Pás přes břicho

Samotné použití pásu ještě nemusí znamenat, že žena i dítě jsou chráněny. Zcela zásadní je správné vedení pásu, jehož horní část vede nad břichem a spodní co nejníže pod břichem. Spodní část pásu nesmí být volná, aby v okamžiku nárazu nemohlo dojít k pohybu dopředu. Vhodné také je posunout sedadlo více do zadu, aby před břichem zůstalo nejméně 25 cm volného místa.

Existuje řešení?

Každá část těhotenství představuje při cestování a používání pásu jiný problém. Zatímco ke konci těhotenství je pás nepohodlný a samotné poutání hodně náročné, v prvních týdnech se musí nastávající maminky potýkat s jiným problémem. Nemají ještě bříško a pás tak není jak fixovat dole.
Lze se proto setkat s celou řadou způsobů, z nichž některé jsou sice úsměvné, ale nefungují nebo dokonce mohou dítě ohrozit.

Typické je přidržování pásu rukou. To funguje, ale pouze do okamžiku nárazu nebo i prudšího brzdění. Maminka instinktivně pustí pás, aby se sama chytla a pás se dostane do kontaktu s břichem. Obdobně některé maminky dokonce přidělávají k sedadlům provázky, kterými vždy přivazují pás nebo si šijí nejrůznější držáky pásů. Takové řešení ale často neodolá síle nárazu nebo naopak znemožní rychlé opuštění vozidla.

Na trhu je v současné době několik profesionálních doplňků pásů, které tento problém elegantně řeší. Jejich nevýhodou je sice poněkud vyšší cena, ale na druhou stranu se nepoužívají moc dlouho a po porodu je lze dobře prodat, protože zájemkyně se vždy najdou.

Z široké nabídky těchto pásů si blíž představíme výrobek SCAMP, který se od ostatních pásů hned několika vlastnostmi odlišuje:

  • Neobsahuje gumové součásti, takže dokáže pás udržet i při silnějším nárazu.
  • Připínací část zůstává na pásu vozidla, snadněji se proto používá.
  • Může zůstat na sedadle i když ho používá někdo jiný.
  • Je určen i pro použití s ISOFIXem.
  • Prošel testováním TÜV SÜD.

Zjistit cenu

Stejně jako další typy těchto přídavných pásů má jednu společnou nevýhodu, kterou je nemožnost použití současně s dlouhou sukní. Pokud patříte mezi jejich časté nositelky, můžete vyzkoušet pás Clippasafe. Ten využívá místo jednoho středního dva postranní úchyty pásů. Vzhledem k tomu je ale určen až od 2. měsíce těhotenství.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *