VIDEO: Vyzkoušejte si funkčnost monitoru dechu

Monitory dechu jsou v posledních letech stále častější výbavou mnoha dětských postýlek a rodičům poskytují klidnější spánek. Víte ale, jak otestovat jeho správnou funkci a na co si dávat pozor?

Dnešní monitory dechu jsou poměrně složitá zařízení, napěchovaná moderní elektronikou. Provádějí automatické testy funkčnosti a disponují obvody, které snižují riziko selhání na minimum. Přesto však je ověření funkčnosti monitoru nutné a je jednou z věcí, na kterou se nás nejčastěji ptáte. Má to samozřejmě svůj důvod, protože „přestat fungovat“ může jakýkoli elektrický spotřebič a zatímco třeba v případě televizoru by to pocítila pouze vaše peněženka, u monitoru dechu by následky mohly být daleko horší.

Následující text se týká monitoru dechu Nanny, s nímž máme dlouhou a především pozitivní osobní zkušenost – dcera ho měla v postýlce rok a syn si ho „užívá“ už půl roku. Informace jsou ale použitelné pro všechny deskové monitory.

Součásti monitoru dechu

Stejně jako u mnoha jiných věcí je celková funkčnost monitoru dechu závislá na jeho jednotlivých součástech. Ve stručnosti si proto řekneme, jak monitor vlastně funguje a z jakých částí se skládá.

Vyhodnocovací jednotka

Hlavní částí každého monitoru je vyhodnocovací jednotka – to je ona krabička, která se obvykle věší na bočnici postýlky. Obsahuje veškerou elektroniku, baterie a reproduktor sirény.

Propojovací kabel

Další částí, bez níž se deskový monitor neobejde, je propojovací kabel – umožňuje vedení signálu mezi vyhodnocovací jednotkou a snímací deskou. Na straně desky je pevně připojen, do vyhodnocovací jednotky se připojuje pomocí konektoru (RJ10, používaný v telekomunikacích).

Snímací deska

Zatímco vyhodnocovací jednotka je hlavní součástí monitoru, na snímací desce je ta nejtěžší práce – převádí pohyby dítěte na elektrický signál. Jedná se o nejvíce zatěžovanou část a proto je také riziko její špatné funkce největší.

Princip činnosti

Mnoho lidí si myslí, že monitor snímá přímo dech a testují ho tím, že si na něj sami lehnou se zadrženým dechem. To je však nepochopení jeho činnosti, protože žádný z těchto monitorů nedokáže sledovat dýchání nebo srdeční puls. Jediné, na co reaguje, jsou pohyby. Při každém nádechu a výdechu dělá dítě nepatrné pohyby, které snímací deska zachytí.
Aby dokázala zaregistrovat i nepatrný pohyb dvoukilového novorozence, využívá takzvaný piezoelektrický jev. Zjednodušeně jde o krystal, který při sebemenším tlaku vytváří elektrické impulzy. Stejný princip využívají například i některé zapalovače, u nichž stlačením krystalu dojde k vytvoření jiskry. Vyhodnocovací jednotka tyto impulzy zachytí a následně zpracuje.

Mnoho nastávajících rodičů zajímá, zda monitor nemůže mít vliv na zdraví jejich dítěte. Tyto obavy jsou zbytečné, protože monitor sám o sobě žádné záření ani signál nevydává.

Slabá místa

Teď, když už víme, z čeho se monitor dechu skládá a jak funguje, můžeme se podívat na možná problémová místa. Vyhodnocovací jednotka je nejsložitější částí, ale také nejméně náchylnou k poškození. Pokud vám neupadne na zem nebo v ní neskončí váš oblíbený nápoj, dá se říct, že přežije vše.

Mnohem více náchylný k poškození je propojovací kabel. Běžně dochází k jeho přiskřípnutí při stahování bočnice nebo za něj tahá starší dítko. Často se do něho také zapletou rodiče a může dojít k jeho vytržení.
Můžete ho omotat kolem tyčky postýlky nebo svázat pod matraci, ale nikdy by neměl volně viset. Hrozí nejen jeho poškození, ale také uškrcení dítěte.
Občas se stává, že konektor z hlavní jednotky vypadává. V takovém případě můžete zkusit trochu napružit plastovou pojistku, ale opatrně, protože hrozí její ulomení. Pozor také na manipulaci s kabelem ve chvíli, kdy má nízkou teplotu, například hned po vyložení z promrzlého auta.

Snímací deska je nejvíce namáhanou částí monitoru. Každou noc musí zaznamenat desítky tisíc pohybů dítěte a zároveň se vypořádat s dalším namáháním při manipulaci s dítětem. Výrobce proto doporučuje její výměnu (lze samostatně dokoupit) před použitím u dalšího dítěte.

Pozor! Vadný kabel, poškozená snímací deska nebo jiná obdobná závada se vždy projeví signalizací poruchy nebo planými poplachy. Nikdy ale z principu nedojde k tomu, že by monitor signalizoval nádechy dítěte, které nedýchá.

Test funkčnosti

Ať už kupujete starší monitor z druhé ruky nebo jste se rozhodli vytáhnout ze skříně monitor po prvním dítěti, vždy byste ho měli nejprve vyzkoušet. Vizuálně zkontrolujte všechny části a do vyhodnocovací jednotky vložte nové (nenabíjecí) baterie. Snímací desku položte na rovnou podložku, zatižte ji například knihou a simulujte dýchací pohyby dítěte pohybem časopisu nebo jemným ťukáním prsty. Při každém pohybu musí probliknout zelená dioda.
Nyní přestaňte s pohyby, zelená dioda přestane blikat a nastává 20 sekundová pauza. Po ní začne monitor opticky i zvukově upozorňovat na „předpoplach“ a po několika dalších sekundách spustí alarm.
Druhý test, který video zachycuje, je zaměřen na pomalé nebo nepravidelné dýchání. Pokud monitor zaznamená méně než 10 dechů za minutu, spustí alarm rovnou a bez předpoplachu.

Pokud při testu monitor nereaguje správně a musíte vynaložit velké úsilí, aby pohyb zachytil, může být potřeba pořídit novou snímací desku. Nejprve ale zkuste pořídit nové baterie, mnohdy monitor dechu ještě nesignalizuje jejich vybití, ale má už sníženou citlivost. Zkuste také odpojit propojovací kabel a vyčistit konektor. Vzhledem k malému napětí, které deska vytváří, je i nepatrný přechodový odpor problémem.

Správná instalace monitoru

Vyzkoušeli jste správnou funkci vašeho monitoru, takže nezbývá, než ho dát do postýlky. Dbejte na to, aby snímací deska neležela na roštu postýlky, vždy musí být podložena tvrdou deskou, nebo alespoň kartonem. Matrace nesmí být příliš velká, protože by se vyboulila a nedoléhala na snímací desku.
Pokud jste si přivezli z porodnice menšího novorozence, může být potřeba umístit desku až na matraci, aby správně snímala pohyby.
Vyhodnocovací jednotku umístěte na postýlku, nejlépe do nohou dítěte. Snížíte tím nebezpečí poškození citlivého dětského sluchu. Pečlivě upevněte kabel a vyzkoušejte funkci monitoru stejně, jako v předchozím videu.

Teď víte, že monitor funguje správně a je připraven ohlídat váš malý  „poklad“. Zbývá poslední, ale zato velmi důležitá část, kterou je test správného umístění.

Test správného umístění

Jak jsme si řekli výše, závada snímací desky nebo kabelu by se projevila vyhlášením poplachu. Monitor však nedokáže odlišit pohyby dítěte od okolních pohybů. Zkontrolujte tedy, zda se postýlka nedotýká žádného jiného předmětu, nejčastěji rodičovské postele. Vřele doporučujeme nechat mezi postýlkou a postelí mezeru několik desítek centimetrů, abyste snížili nebezpečí, že se budete postýlky dotýkat ve spánku například kolenem nebo peřinou.

Pokud je postýlka správně umístěna, zapněte monitor a sledujte zelenou diodu. Pokud občas problikne, znamená to jediné – vaše dítě nebude chráněno. Příčin může být celá řada:

  • otřesy z podlahy – podložte nohy postýlky kusem koberce
  • průvan – přemístěte postýlku do jiného místa
  • vibrace postýlky – dávejte pozor na všechny hračky, které mohou vydávat vibrace (kolotoč)

Rady závěrem

Monitor pravidelně kontrolujte a test funkčnosti občas zopakujte. Vyzkoušejte si také, jak je případný poplach slyšet v místnosti, kde trávíte většinu času a to i přes zapnutou televizi. Pokud není dostatečně hlasitý, budete muset zřejmě pořídit ještě elektronickou chůvičku. Zvykněte si také přes postýlku neodkládat žádné předměty, které by hlasitost dál snížily.

A ještě jedno upozornění na konec: jeden monitor dechu může používat pouze jedno dítě. Pokud máte dvojčata, nestačí přikoupit podložku, ale každé dítě musí mít svůj vlastní monitor.

Může se stát, že narazíte na jiný problém s monitorem, v tom případě nám neváhejte napsat. Rádi vám poradíme.

Proč pořídit monitor dechu

 

Štítky:
2 komentáře

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *