Výběr dětské autosedačky

Pravidelně několikrát do týdne se nás ptáte na věci, týkající se výběru dětské autosedačky. Většinu odpovědí na vaše otázky jsme proto sepsali do tohoto článku.

Každý rodič ví, že dítě má sedět v dětské autosedačce. Horší už to ale je se znalostí toho, jakou sedačku a kdy použít. V České republice je legislativou stanoveno to, že řidiči vozidel kategorií M1 (osobní automobily), N1, N2 nebo N3 (nákladní automobily), která jsou vybavena zádržným bezpečnostním systémem (pásy), jsou povinni přepravovat dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky. Bez sedačky tedy dítě do 36 kg přepravovat nelze. Pokud alespoň jeden z tělesných parametrů dítěte převyšuje tyto hodnoty, může být přepravováno bez použití autosedačky a připoutané pouze bezpečnostním pásem.

Dva standardy autosedaček

Každá autosedačka musí být pro své použití schválena podle normy ECE R44/04. Ta určuje požadavky na testování před tím, než se dostane do prodeje a u schválených sedaček je její označení uvedeno na bezpečnostním štítku.

V případě sedaček pro nejmenší děti (skupiny 0 a 0+/1) platí navíc od roku 2013 nový předpis UN R129, označovaný jako i-Size. Zatím platí oba předpisy, ale v dohledné době by nové sedačky těchto kategorií měly být schvalovány pouze podle předpisu i-Size. Ten je výrazně přísnější než stará norma a klade na sedačky nové požadavky:

  • Povinná instalace proti směru jízdy do 15 měsíců věku dítěte, což povede k větší ochraně hlavy a krční páteře.
  • Testování autosedaček na boční náraz.
  • Povinná kompatibilita s uchycením ISOFIX jako prevence špatného připoutání.
  • Rozdělení sedaček ne podle hmotnosti dítěte, ale podle jeho výšky.

Pokud se rozhodnete pořídit sedačku podle předpisu i-Size už dnes, počítejte s vyšší cenou a omezeným výběrem.

Podsedáky

Častým dotazem rodičů je, od kdy může dítě používat místo autosedačky podsedák. Ideální odpověď zní – nikdy. Pravda je, že zákon nerozlišuje autosedačku od podsedáku. Vždy záleží na tom, od kolika kilogramů je konkrétní podsedák homologovaný a je to také uvedeno v návodu k danému produktu. Teoreticky je tak možné většinu podsedáků používat od 15 kg.
Problém je, že oproti autosedačkám jsou mnohem méně bezpečné. Nejen, že dítě nechrání při bočním nárazu, ale také nekorigují horní část pásu, která může vést přes krk. To je časté zejména v případech, kdy se na sedadle střídají děti s dospělými a rodič nepřenastaví výšku pásu. Vhodnější a podstatně bezpečnější je použít kvalitní autosedačku, ve které může dítě být až do doby, kdy si vystačí se samotným pásem. Mimochodem, známější výrobci autosedaček podsedáky ve své nabídce vůbec nemají.

Většina nehod se nestává na dálnicích nebo při dlouhých cestách, ale během cesty na nákup, do školy nebo obecně ve vzdálenosti do deseti kilometrů od domova. Právě tam přitom bývá nejčastější sklon k podceňování bezpečnosti, protože na tu chvíli to „je zbytečné“.

Rozdělení autosedaček

V úvodu jsme si řekli o dvou typech dětských zádržných systémů, z nichž jeden je blízkou budoucností (i-Size) a druhý (podsedák) rozhodně nedoporučujeme. Nyní se podíváme, jak jsou autosedačky rozděleny.

0 – 13 kilogramů

V této kategorii nalezneme sedačky pro nejmenší děti od narození do 13 kilogramů, takzvaná vajíčka. Při jejich výběru si vždy přečtěte specifikaci výrobce – některé typy mají omezenou maximální hmotnost dítěte například 10 kg.
Sedačky této kategorie se poutají zásadně proti směru jízdy, protože v případě nárazu nebo brzdění by jinak mohlo dojít k poranění krční páteře dítěte. V případě, že chcete sedačku do auta připevňovat pomocí ISOFIXu, budete ještě muset dokoupit samostatnou základnu, do níž se vajíčko zacvakne.

Podle testů ADAC v roce 2015 v této kategorii doporučujeme: Cybex Cloud Q

cloud

0 – 18 kilogramů

Další skupinou sedaček, které jsou určeny pro nejmenší děti, je 0 – 18 kg. Tyto sedačky mají kojeneckou vložku a stejně jako vajíčko se umísťují proti směru jízdy. Ve chvíli, kdy dítě dosáhne 9 kg (přibližně 1 rok), můžeme sedačku otočit po směru jízdy a používat ji do cca 3 let věku.

Při výběru první autosedačky se mnoho rodičů jen těžce rozhoduje, kterou ze dvou uvedených skupin vybrat. Sedačky skupiny 0 – 18 kg jsou vhodné především pro ty rodiče, kteří vozí dítě často autem, nepotřebují cestovat hromadnou dopravou a vždy mají kočárek v autě nebo dítě nosí v šátku. Vajíčko je naopak univerzálnější v tom, že s ním lze vzít dítě na nákup, do autobusu nebo kamkoli, kam se nevyplatí vytahovat kočárek. Pro přenášení ho lze navíc doplnit o některou z pláštěnek nebo sítěk proti hmyzu. Mnoho rodičů také vajíčko a jeho kolébkovitou spodní část ocenilo ve chvíli, kdy potřebovali dítě rychle uspat.

Od 9 kilogramů

Existují celkem 3 kategorie dětských sedaček od devíti kilogramů, které se odlišují maximální použitelnou hmotností:

  • 9 – 18 kg
  • 9 – 25 kg
  • 9 – 36 kg

Tyto autosedačky se poutají po směru jízdy a mají vlastní pětibodové pásy nebo bezpečnostní pultík. Otázka, kterou z těchto kategorií vybrat by byla na velmi dlouho a neexistuje jednoznačná odpověď. Menší sedačky (9 – 18 kg) nezabírají v případě potřeby tolik místa v kufru a především umožňují polohování pro spánek. To je obrovská výhoda při delších cestách, kdy dítě nemusí spát s hlavou spadlou dopředu.  Sedačky do 36 kg zase umožňují u větších dětí rychlé připoutání pomocí klasického pásu.
Některé sedačky v kategorii 9 – 25 kg umožňují poutání proti směru jízdy (například Römer MAX-WAY) a tím dopřát bezpečnější cestování i větším dětem.

Podle testů ADAC v roce 2015 v této kategorii doporučujeme: Cybex Pallas M-fix

cybex fix

15 – 36 kilogramů

Poslední kategorie autosedaček je určena pro děti od 15 kilogramů, tedy od cca 3 do 12 let věku. Tyto sedačky nemají vlastní pásy, ale dítě se poutá klasickým tříbodovým pásem vozidla. Jejich „výhodou“ je, že je obvykle lze rozdělit na dvě části a použít samotnou spodní část jako podsedák.
Nevýhodou sedaček, v nichž se dítě poutá pouze tříbodovým pásem je, že může snadno vyklouznout. Dobrým řešením může být některý z přídavných pásů.

Podle testů ADAC v roce 2015 v této kategorii doporučujeme: Cybex Solution M

royal-blue

Doplňky pro cestování

Ať už jede se svým dítětem jen do sousedního města nebo se vydáváte na dlouhou rodinnou dovolenou, určitě oceníte některé doplňky, které cestu usnadní. Všichni to známe, kdy jednou rukou držíme volant a druhou poslepu hledáme mezi sedadly spadlou dětskou lahev. Těmto situacím, které nezřídka končívají nehodou, může zabránit šikovný držák na autosedačku. Jeden z nich, univerzálně nastavitelný a použitelný i na kočárek, je Munchkin Držák nápojů a misky na svačinu.

drzak

Kdo nemá děti, asi nikdy neuvěří, jakou spoušť za sebou dokážou nechat. Při cestování to platí obzvlášť a nejeden rodič se diví, v co se změnilo sedadlo pod dětskou sedačkou. Protože zákazy nemají význam a zmrzlina dříve či později na sedadle stejně skončí, je lepší zvolit obranu. Výrobci nabízejí celou řadu podložek pod autosedačky a také krytů předních sedadel proti okopávání. Je jen na vás, který zvolíte.

sedadlo

Posledním doplňkem pro cestování, který si dnes představíme, je zpětné zrcátko. Existuje jich celá řada, ale sám za sebe mohu doporučit zrcátko Munchkin s hudbou. Jeho předností je dálkové ovládání, které umožňuje pouštět dítěti ukolébavky nebo rozsvítit LED lampičku.

zrcatko

Máte svůj oblíbený doplněk pro cestování, který pomáhá vám i vašemu dítěti? Podělte se o svou zkušenost v komentářích.

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *