Vysílačky PMR místo chůviček?

Mnozí rodiče se rozhodli místo jednoúčelových chůviček pořídit ruční radiostanice (vysílačky PMR) s funkcí hlídání dětí. Na první pohled je to řešení levné a dlouhodobé – vysílačky naleznou své uplatnění i pro komunikaci během rodinných výletů nebo dětských her. Těchto vysílaček jsou doslova plné obchody a jejich ceny začínají na několika málo stokorunách za jeden pár. Rovněž dosah je u těchto vysílaček podstatně větší než u běžných chůviček. Tím však výčet výhod končí.

vysílačka
Nepřítel naslouchá

Přestože se „PMRky“ tváří jako hračky, ve skutečnosti jde o ruční radiostanice používané v mnoha oblastech lidské činnosti. Pracují v pásmu ultra krátkých vln, kde je pro ně vyhrazeno 8 kanálů v okolí frekvence 446 MHz.
Výrobci často udávají počet kanálů mnohem vyšší, nejčastěji 304. To je sice pravda, ale skutečně využitelných kanálů pro současnou komunikaci je vždy pouhých 8.
To, co navyšuje počet kanálů je funkce CTCSS, která do vysílaného signálu přidává určitý tón. Protistanice pak tento signál zpracuje a pokud má na daném kanále nastaven stejný CTCSS, připojí reproduktor. Takto je možné mít na jedné frekvenci několik oddělených sítí, které se vzájemně neslyší. Ovšem pozor, v jednu chvíli může na jedné frekvenci vysílat pouze jedna stanice. Pokud by současně vysílali dva uživatelé na stejné frekvenci, ale s rozdílným CTCSS, docházelo by k vzájemnému rušení signálů a nikdo by neslyšel nikoho.
CTCSS také oproti přesvědčení mnoha uživatelů neslouží pro zvýšení soukromí. Uživatel, který si nastaví daný kanál bez CTCSS, uslyší veškeré hovory vedené na tomto kanálu, bez ohledu na to, jestli vysílající stanice CTCSS použila nebo ne. Zpět se ale bez nastavení správného CTCSS nedovolá.

To je velmi důležité právě při použití radiostanic jako chůviček, které jsou mnohdy zapnuté dlouhé hodiny a přenášejí dění ve svém okolí. Majitel jakékoli PMR stanice v okolí má pak dění u vás doma doslova jako na talíři.
„Okolí“ je v tomto případě značně nepřesný pojem, protože dosah těchto radiostanic může být různý. Zatímco dvě stanice uprostřed města se neuslyší po několika stech metrech, pokud budou obě vyvýšené (například vyšší patra paneláků), může být vzdálenost až několik desítek kilometrů.

Vysílačka mlčí, dítě pláče

Oproti chůvičkám mají PMR stanice ještě další nevýhody. Jednou z nich je nízká citlivost, která nemusí postačovat k zahájení vysílání při pláči dítěte. Tento nedostatek můžete v některých případech obejít pořízením externího mikrofonu, který lze umístit poblíž hlavičky dítěte.
Další nevýhodu však nijak obejít nelze a PMR vysílačky proto nemůžeme považovat za dostatečnou náhradu chůvičky. Nemají totiž indikaci ztráty signálu, takže pokud ve vysílačce umístěné u dítěte dojdou baterie, nijak se to nedozvíte. Stejný problém nastane, pokud se vzdálíte mimo dosah druhé stanice.

Výběr elektronické chůvičky

Štítky:

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *