Zimní bunda do autosedačky nepatří. Nikdy!

Napadl první letošní sníh a rtuť teploměrů na mnoha místech klesá hluboko pod nulu. Ochlazení s sebou přineslo jeden tradiční problém, o němž většina rodičů vůbec netuší. Necháváte svému dítěti v autosedačce teplou zimní bundu, aby mu cesta byla příjemnější? V tom případě čtěte dál.

Správné poutání v autosedačce

Používání dětských autosedaček společně s bezpečnějšími automobily pomáhá dlouhodobě zmírňovat následky dopravních nehod. Podmínkou však je správný výběr sedačky a její dostatečné připevnění.

Pásy musí přiléhat

V každém návodu k dětské sedačce se můžete dočíst, jak do ní dítě správně připoutat. Mezi dítě a pásy byste měli strčit pouze konečky vašich prstů. Jakákoli větší vůle znamená jediné – dítě v případě nárazu z pásů vyklouzne a neudrží se v sedačce. Musíme si také uvědomit, že úkolem sedačky není jen ochrana při čelním nárazu, ale také fixování dítěte při převrácení vozidla.

Nebezpečná zimní bunda

V zimních měsících musí rodiče dávat pozor ještě na jednu věc, která je sice nenápadná, ale v konečném důsledku může stát vaše dítě život. Řeč je o obyčejné zimní bundě.
Právě silná zimní bunda způsobí to, že pásy nelze dostatečně utáhnout. V případě nárazu působí dítě na pásy takovou silou, že dojde k jejímu stlačení a dítě ze sedačky doslova vylétne. Schválně si vyzkoušejte, o kolik musíte povolit pásy, když poutáte dítě v bundě. Tento rozdíl může být klidně 10 až 15 cm, což je však podstatně více, než tloušťka stlačené bundy.
Silná bunda může představovat problém i u větších dětí a dospělých, kteří používají klasický tříbodový pás. Vrstva oblečení totiž umožní větší pohyb člověka a náraz může skončit poraněním břišních orgánů.

Několik rad na cestu

Pokud se vydáváte v zimních měsících na delší cestu s malými dětmi, měli byste se na ni připravit předem. Počítejte s možností tvorby kolon nebo i uvíznutí při kalamitách a vždy proto mějte před cestou dostatek paliva pro vytápění vozidla. Přestože se hasiči v těchto případech snaží přednostně dostat do tepla rodiče s malými dětmi, může se čekání protáhnout na několik hodin. Dětem také přibalte teplou deku, jídlo, pití a kojencům náhradní plenky.

Užiteční pomocníci

Mnoho rodičů (nejsme výjimkou) zápasí s tím, že se děti během jízdy snaží vyndat ruce z pásů a odpoutat se. Základem je, jak už bylo řečeno, jejich správné dotažení. Na tento problém myslí také výrobci sedaček a na trhu je k dostání několik šikovných „pomocníků“. Příkladem může být přídavný alarm upozorňující na odepnutí pásů.
Poněkud kontroverzní je pak používání přídavných hrudních pásů a sponek (například zde), které stahují oba pásy k sobě. Pomáhají proti prostrčení rukou, ale otázka je, zda odolají i přetížení v okamžiku nárazu nebo dokonce nezpůsobí další zranění. Stejně tak nesmí komplikovat rychlé vytažení dítěte v případě problémů. Zákon jejich užití nezakazuje a ani je nezmiňuje. Podstatné je, že jich musí být použito v souladu s podmínkami stanovenými výrobcem, resp. návodem k použití.

Doplněno 7. ledna
Obejvilo se množství e-mailů a komentářů o tom, že je to hoax. Přidávám několik odkazů, které se tématem zabývají:
http://tivi.cas.sk/video/2377019/nedavajte-dieta-do-autosedacky-v-bunde-ohrozujete-ho/
http://autembezpecne.cz/cz/s40/Testy/c1469-Testy-detskych-autosedacek/n3017-Nejcastejsi-chyby-pri-pouzivani-detskych-autosedacek
http://www.goodeggcarsafety.com/blog/winter-coats-and-car-seats/
http://saferide4kids.com/winter-coats-and-car-seats/

Smyslem článku je pouze upozornit na nebezpečí a nikoho nenutí se jím řídit.

Štítky:
107 komentářů